Poklady Košíc je outdoorová individuálna hra. Cieľom je „vytiahnuť“ deti z domu na zaujímavé miesta v okolí Košíc, v rámci povolených prechádzok v prírode.

Hrou neporušujeme žiadne obmedzenia, nakoľko každý kto sa zapojí, hrá individuálne.

 

Popis

Hra je podobná hre Geocaching. Rozmiestnili sme po teréne niekoľko krabičiek – skrýš. Vašou úlohou je ich nájsť, zapísať sa do malého zápisníka, ktorý nájdete v krabičke a urobiť fotografiu ako dôkaz, že ste tam boli. Fotku nám pošlite do správy na facebooku alebo mailom na ozdraciastopa@gmail.com.

II. kolo

Do druhého kola sa môžu zapojiť všetci tí, ktorí našli v I. kole aspoň jednu skrýšu.

Čo potrebujete?

GPS alebo mobil s GPS, vlastné pero/ceruzu (do skrýš som nedával písacie potreby)

Koľko skrýš je pripravených?

Skrýše sú v II. kole 2. Nemusíte ich navštevovať v poradí v akom sú popísané.

Čo je v skrýšach ukryté?

Nájdete tam papierik na zapísanie sa a odmenu za nájdenie skrýš. Krabičku vráť na miesto a zamaskuj.

Čo ak skrýšu s krabičkou nenájdete?

Je možné že zmizla. Zavolajte mi na 0940 884 685, prípadne nechajte odkaz ako správu na facebooku. Hneď ako to bude možné, pôjdem skrýšu skontrolovať alebo vás skúsim naviesť, ak ste nehľadali na správnom mieste.

Kedy hra prebieha?

Hľadať môžete od stredy 17.2.2021 do nedele 28.2.2021

Vyhodnotenie

Odmenu dostanú úspešní hľadači priamo na mieste – odmena je ukrytá v krabičkách uložených v skrýšach.

Zopár poznámok o bezpečnosti a tak…

Pre žiadnu z krabičiek netreba nikam liezť, ani ísť do nebezpečného terénu. Môže sa stať, že skrýše nájdu náhodní ľudia a ukradnú ich. To ovplyvniť nevieme. Ak nasneží, bude hľadanie náročné, možno nebude vidno indície z popisu.

Každú krabičku po nájdení dajte naspäť na miesto a zamaskujte!!!

Po nájdení skrýše sa odfoťte a fotku pošlite ako správu na facebook – to preto, ak by krabičky zmizli (a s nimi aj vaše podpisy), aby sme spätne vedeli určiť, kto bol úspešný.

Ak by ste skrýše nevedeli nájsť, volajte mi 0940 884 685 – miesta sú frekventované, krabičky mohol niekto ukradnúť.

 


Popis skrýš (II. kolo):

6. skrýša: Čarovný les

Borovicový háj je pekným príkladom, že aj v meste sa môže nachádzať lesopark, kde je možné si aktívne oddýchnuť, prejsť sa, zašportovať si. Už podľa názvu je jasné, že prevládajúci porast sú borovice, nájdete tu však aj iné druhy stromov, časté sú napríklad brezy. Zopakujte si poznávanie rôznych druhov stromov, napríklad aj pomocou nášho článku a pri nášteve miesta skúste určiť, ktoré zo stromov sú borovice https://draciastopa.sk/stromy/

 

Skrýšu nájdete na súradniciach N 48°43.096′ E 021°13.430

Krabička je umiestnená asi 10 metrov od chodníka na západ. Pomôcku nižšie vyriešte spoločne s rodičmi. GPS mi zase trochu skákalo, súradnice ukazujú s presnosťou na cca 10 metrov. Zoberte si pero (nie je tam ceruza ani pero). Keď skrýšu nájdete, čarovný les vás odmení, zoberte si max. po 3 kúsky, aby ostalo niečo aj pre ďalších hráčov. Ak tam odmena už nie je, nevadí, zapíšte sa aj tak.

 

Pomôcka:  . – – . | . – | – | | – . . . | . – . | . – | – | – – – | . . . – |

Miesto je frekventované, aby nám krabička rýchlo nezmizla, počkajte kým odídu „zvedavé oči“ okoloidúcich ľudí. Nezabudnite sa zapísať na papierik, odfotiť a poslať fotku na facebook alebo mailom.

 


7. skrýša: Pirátsky poklad

Súradnice vás zavedú na jedno z najkrajších sídlisk Slovenska – Nad jazerom. Bolo postavené v 70-tych a 80-tych rokoch. Súčasťou je vodná nádrž Jazero, ktorá vznikla pri výstavbe sídliska – je umelo vybudovaná. V letnom obodbí slúži na rôzne vodné športy, avšak úrady neodporúčajú kúpanie z dôvodu kolísavej kvality vody a častému premnoženiu cyanobaktérií, ktoré vytvárajú vodný kvet. V zime sa vodná plocha po zamrznutí využíva na korčuľovanie, avšak vstup na ľad vám teraz neodporúčam!

Keď pôjdete v smere od Vyšného Opátskeho, budete míňať pirátsku loď. Táto pirátska loď je na brehu – čo znamená, že možno stroskotala 🙂  Avšak poklad piráti dobre ukryli – čaká, kým ho zvedavé deti nájdu.

Pre nájdenie pokladu nie je potrebné ísť na vodnú plochu. Postup je nasledovný:

  1. Dostavte sa na súradnice N 48°41.593′ E 021°17.292 – pomôcka „TRIXEN“
  2. Otočte sa chrbtom k jazeru a choďte 70 krokov východne (kolmo na plot)
  3. Potom sa otočte do prava a choďte ďalších 80 krokov súbežne s cyklotrasou
  4. Hľadajte pri mohutnom strome v koreňoch.

Skrýša je dobre zamaskovaná, nemalo by ju byť vidno. Po nájdení sa zapíšte, zoberte si po 3 ks z pokladu a naspäť zamaskujte. Dávajte si pozor na zvedavé očiská ľudí okolo, poklad im nepatrí – je len náš, buďte nenápadní, tvárte sa, že vy nič, pískajte si, prípadne sa maskujte ako vojaci 🙂 . Nezabudnite sa odfotiť a fotku poslať na facebook.

 


Poradie hráčov po I. kole:

  1. Abdam, Dávid, Adelka, Katka (1,2,3,4,5,6)
  2. Alex, Chris (1,2,3,4,5)
  3. Oliver (1, 2, 6 + bonus za snahu pri skrýši č. 4 😉 (ale tá GPS súradnica je naozaj v poriadku 😀 ) )
  4. Maťko Šebo (1, 2)
  5. Jonas (1)